Ile należy pić?

Dlaczego pytanie ile należy pić jest takie ważne?

Bez jedzenia można żyć sporo czasu, bez picia niestety nie. Wiesz o tym, ale czy pijesz odpowiednią ilość płynów? Śmiem twierdzić, że raczej nie, albo przynajmniej większość nie wie ile należy pić i w z związku z tym nie pije odpowiedniej ilości płynów.

Ile należy pić to pytanie pozornie jest nieistotne, ale naszą dietę powinno cechować odpowiednie spożycie płynów. Woda to bowiem podstawowy składnik naszego ciała: u kobiet na wodę przypada przeciętnie 52-55%, a u mężczyzn 63-65% masy ciała. Wiąże się to z różnicą w zawartości tanki tłuszczowej, której kobiety fizjologicznie mają większą jej zawartość. Wszystkie procesy fizjologiczne zachodzą w środowisku wodnym. A hasło: starzenie to powolne wysychanie (niestety nie pamiętam autora tych słów) nabiera innego znaczenia i powoduje, że pytanie pozostaje wciąż aktualne.

Zasada ogólna

Każdy powinien codziennie spożywać od 1,5 do 2 litrów (8 szklanek) płynów, w tym najlepiej 4 szklanki wody mineralnej. Przy pytaniu ile należy pić obowiązuje zasada 1,5 ml wody/ 1 spożyto kcal.

Co to oznacza? Że jeśli zjedliśmy 1800 kcal w ciągu dnia powinniśmy wypić 2700 mililitrów czyli 2,7 litra, ale jeśli zjedliśmy 1200 kcal to możemy wypić tylko 1,8 litra.

Kawa i herbata czy nawadniają?

Według zaleceń płyny powinno się dostarczać w postaci wody oraz rozcieńczonych soków owocowych. Kawa, herbata, pomimo swojego wpływu na wzmożoną diurezę mogą stanowić źródła nawodnienia organizmu. Jednak ich duże spożycie może się wiązać z osłabioną gospodarką mineralną i zwłaszcza u kobiet w wieku menopauzalnym prowadzić do osłabienia kości i zwiększonego ryzyka złamań. Również kobiety w ciąży stosując prawidłowe żywienie powinny unikać dużej ilości kofeiny pamiętając, że dawka uznawana za bezpieczną dla nich wynosi 200 mg kofeiny z wszystkich źródeł na dzień. Kofeina przekracza również barierę łożyska i dostępna jest dla rozwijającego się dziecka. Herbaty owocowe, ziołowe np. koperkowa, melisa będą lepszym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży i karmiących.

Ile należy pić czyli odstępstwa od zasady

Odstępstwo od tej reguły stanowią kobiety w ostatnim miesiącu ciąży, u których może być potrzeba ograniczenia ilości wypijanych płynów, jak również osoby z chorobami nerek, które z racji choroby mogą musieć utrzymywać reżim bilansu wodnego.

Osoby z nadwagą powinny zwracać uwagę zwłaszcza na jakość spożywanych płynów, powinny to być płynny niedosładzane np. herbata, kawa bez cukru, soki naturalne bez cukru np. pomidorowy, wielowarzywny. Osoby na diecie powinny zrezygnować z picia wód smakowych i soków owocowych na korzyść wody mineralnej. Również osoby z nadciśnieniem powinny zwrócić uwagę na rodzaj kupowanej wody, ponieważ powinny one pić wodę o niskiej zawartości sodu.

Co pić?

Jakość wody mineralnej jest regulowana Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych. Jednak kupna woda stoi w sprzeczności z ekologicznym podejściem do świata generując tony niepotrzebnego plastiku. Trzeba jednak pamiętać, że woda wodzie nie jest równa, do nawadniania słabo nadaje się woda przegotowana. Do wody przegotowanej należy dodać trochę soku owocowego. Przy odwodnieniu, biegunkach lub wysokich aktywnościach fizycznych można sięgnąć po domowy izotonik, o którym pisałam wcześniej.

Źródła nawodnienia to nie tylko płyny

Pokarmy, które jemy są również źródłem nawodnienia. Zupy oczywiście, ale pamiętaj, że warzywa i owoce poprzez dużą zawartość wody przyczynią się do zwiększenia produkcji wody metabolicznej i dodatkowo nawadniają. Jedząc dużo warzyw nie tylko pozyskamy błonnik, wodę to dodatkowo profilaktykę nowotworową. A do tego będzie to zgodne z zaleceniami minimum 5 porcji warzyw dziennie.

Woda może być również źródłem wapnia w diecie, który jest składnikiem powszechnie niedoborowym.

Rekomendowane artykuły