Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to powszechny problem. Często rozwija się wraz z wiekiem. W celu Ocenę pracy tarczycy wykonuje lekarz na podstawie wyników hormonów. Jeśli masz wyniki badań tarczycy (bo sama zrobiłaś, albo ktoś Ci doradził) powinnaś je skonsultować z konsultować z lekarzem.

Poziomy hormonów tarczycy a niedoczynność

Jeśli twój poziom wolnej tyroksyny (fT4) jest w normie, ale tyreotropina (TSH) jest podwyższona, oznacza to, że twój organizm wprawdzie otrzymuje odpowiednią ilość hormonu tarczycy, ale twoja tarczyca musi pracować ciężej żeby ją wyprodukować w odpowiednim poziomie. Możesz cierpieć na łagodną (subkliniczną) niedoczynność tarczycy. Istnieją algorytmy do diagnostyki pracy tarczycy. Świetnie opisane hormony i ich rolę znajdziesz tutaj.

Z jednej strony dowody badań w kwestii łagodnej niedoczynności jako czynnika powstania chorób serca są sprzeczne. Jednak istnieją związki między niedoczynnością subkliniczną i nieprawidłowościami w sercu i naczyniach krwionośnych. Domniema się, że leczenie łagodnej niedoczynności tarczycy poprawia markery sercowe i jego funkcjonowanie.

Z drugiej strony istnieje ryzyko nadmiernego podjęcia leczenia i przedozowania prowadzące do bezsenności, uczucia roztrzęsienia oraz w konsekwencji do utraty gęstości kośćca.

Przy poziomie hormonu tarczycy TSH między 4,5 a 10 mIU/L i T4 jest w normie z dodatkowymi objawami niedoczynności, zwłaszcza z oznaczonymi przeciwciałami tarczycowymi i chorobami serca w wywiadzie rodzinnym skontaktuj się ze swoim lekarzem, który przepisze leczenie lub nakaże dalszą obserwację. Przy wartościach powyżej 10mIU/L lekarz nakaże leczenie nawet jeśli jeszcze nie masz symptomów.

Wyników badań nie należy lekceważyć. Tarczyca, pomimo że jest niewielkim gruczołem ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i jego metabolizm.

Ważne, suplementy na własną rękę to nie jest dobre rozwiązanie

Nie sięgaj po suplementy polecane na różnych stronach www, selen, ani po wlewy z witaminy C. Zanim wprowadzisz suplementację sprawdź poziomy w surowicy i skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Wprowadź zdrowe odżywianie oparte na warzywach i owocach oraz aktywności fizycznej – to możesz zrobić z czystym sumieniem.  Skorzystaj z Talerza zdrowego odżywiania dostępnej na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/. Możesz się skonsultować zawsze w gabinecie z dietetykiem w Poznaniu lub skorzystać z opcji dietetyk online https://dietadlaciebie.com.pl/kontakt/. Na spotkaniu dietetyk sprawdzi Twój sposób żywienia i doradzi jak go zmienić, żeby wspomóc Twoje zdrowie i funkcjonowanie tarczycy.

Jednak najważniejszą rzeczą jest kontakt z lekarzem rodzinnym lub endokrynologiem, który dokładnie przeanalizuje wszystkie badania i podejmie właściwą drogę leczenia. Pamiętaj, że leczenie na własną rękę jest błędem i może prowadzić do ciężkich chorób.

Rekomendowane artykuły