chleb

Błonnik, co to takiego?

In Dietetyk radzi by Ewa BulczakLeave a Comment

Błonnik, co to takiego?

Wkoło słyszymy, że trzeba jeść błonnik, a dokładnie produkty bogate w błonnik. Zacznijmy od tego co to jest błonnik.

Błonnik to składnik żywności, który ogólnie rzecz biorąc, w naszym organizmie nie podlega trawieniu. W prostym podziale wyróżniamy błonnik nierozpuszczalny i rozpuszczalny. W zależności od rodzaju jego funkcje różnią się od siebie.

Nierozpuszczalny: reguluje motorykę jelit i skraca pasaż jelitowy i zwiększa masy kałowe

Rozpuszczalny: normalizuje gospodarkę lipidową ustroju, zmniejsza ryzyka chorób serca i nowotworów. Zmniejsza hiperglikemię poposiłkową.

Dalej brzmi niejasno? Otóż najprościej powiedzieć, że np. przy zaparciach poleca się nierozpuszczalny, a przy np. wysokich poziomach cholesterolu i cukrzycy rozpuszczalny.

W większości produktów oba rodzaje występują jednocześnie. Dobrym źródłem błonnika rozpuszczalnego są owies, jęczmień, owoce, warzywa i rośliny strączkowe. Produkty zbożowe z pełnego przemiału (chleb i płatki zbożowe) są bogatym źródłem błonnika nierozpuszczalnego.

Gdzie znajdziemy błonnik?

W produktach mało przetworzonych, produktach z wyrabianych z mąki razowej, stąd jest on w pieczywie razowym i pieczywie z pełnego przemiału (czyli takiego gdzie w mące zostało jak najwięcej z ziarna, z którego mąkę otrzymano).

Dużą zawartością błonnika charakteryzują się takie produkty, jak otręby, płatki owsiane, a także kasze gruboziarniste np. gryczana, jak również warzywa i owoce, w postaci surowej jak najmniej rozdrobnionej. Polecanymi produktami o dużej zawartości błonnika są rośliny strączkowe.

Spożycie błonnika musi się wiązać z odpowiednią ilością płynów, najlepiej niegazowanej wody, która poprzez właściwe uwodnienie pozwoli na osiągnięcie maksymalnego efektu jego działania. Najlepiej pić 8 szklanek wody/ dzień popijając małymi łykami.

Błonnik wspomaga pracę jelit poprzez wspieranie rozwoju pozytywnej flory bakteryjnej, która między innymi wzmacnia odporność organizmu.

Leave a Reply