Domowy izotonik, woda, płyny

Ile i jakie płyny pić?

W ciągu dnia powinno się pić płyny w ilości 1ml na każdą spożytą 1 kcal. Co oznacza, że średniodziennie każdy z nas powinien spożyć między 1,5 – 2 lub nawet więcej litrów płynów. Pisałam również o tym w innym wpisie, dotyczącym ilości i tego pić. Oczywiście do bilansu wody zalicza się również płyny spożyte np. w zupach lub koktajlach. Zgodnie z opublikowaną przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej i Państwowy Instytut Higieny w Warszawie talerzem zdrowego odżywienia herbata i kawa wlicza się do bilansu płynów jako potencjalne źródło wody. Dodatkowo wypicie 3-4 filiżanek kawy i herbaty może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Jednak musisz pamiętać, że kobiety w ciąży i karmiące powinny ograniczać picie kawy i herbaty, a także innych źródeł kofeiny do 200 mg/dobę. Najlepiej pić wodę średniozmineralizowaną co przy wodzie kupowanej w butelkach oznacza, że suma zawartości soli mineralnych (informacja na etykiecie) znajduje się pomiędzy 500—1500 mg/l. Jakość wody jest regulowana Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych. Warto pamiętać, że zanim sięgniesz po gotowe preparaty dostępne w handlu można przygotować domowy izotonik.

Domowy izotonik

Do innych płynów o charakterze nawadniającym możemy zaliczyć wody średniozmineralizowane (500-1500 soli mineralnych/l wody), rozcieńczone soki owocowe, lekkie herbaty owocowe, ziołowe jak również napoje izotoniczne przygotowane przemysłowo. 

Co robić kiedy nasz organizm jest odwodniony. W warunkach domowych do nawodnienia można przygotować domowy izotonik roztwór: – 0,9g soli kuchennej – 4,0g cukru – 200,0ml wody przegotowanej .Pamiętaj, że przy odwodnieniu z utratą sodu (np. intensywne ćwiczenia fizyczne, wysokie pocenie przy upałach) picie płynów o niskiej zawartości elektrolitów (np. woda przegotowana) może skutkować zwiększeniem objętości osocza i zmniejszeniem w nim ilości sodu. W wyniku tego woda przemieszcza się do komórek żeby wyrównać ciśnienia osmotyczne i to powoduje obrzęk komórek (zaburzenia funkcjonowania funkcji komórek w mięśniach). Może to dotyczyć również w skrajnych sytuacjach (pomimo różnych mechanizmów zabezpieczających) komórek mózgu co prowadzić może do znacznego osłabienia.

Nasze zapotrzebowanie zwiększa się przy intensywnym poceniu zarówno w ciepłe dni, jak również przy wzmożonym wysiłku, trzeba o tym pamietać. Dlatego planując wycieczkę rowerową latem pamiętaj o wodzie, wodzie z sokiem lub zabierając domowy izotonik.

Rekomendowane artykuły