Matka karmiąca

Dieta matki karmiącej piersią

In W ciąży i karmiące by Ewa Bulczak2 Comments

Dieta kobiety karmiącej powinna być racjonalna, tzn. dostarczać odpowiednią ilość energii oraz zawierać wszystkie składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach (białka 12-14%, węglowodany 56-58%, tłuszcze 30%), różnorodna i dobrej jakości. W porównaniu do diety sprzed ciąży należy ją wzbogacić średnio o około 300 kcal na dobę w II i III trymestrze oraz o około 500 kcal w okresie karmienia piersią. Wbrew niektórym przekonaniom kobieta karmiąca nie może jeść „za dwoje” tylko dla dwojga.
Dobowe zapotrzebowanie na energię musi uwzględniać wiek matki, jej stan odżywienia (niedożywienie lub otyłość), styl życia, charakter wykonywanej pracy oraz wysiłek fizyczny, Kobiety, które za mało przybrały w okresie ciąży bądź zbyt szybko chudną w trakcie karmienia, wymagają skorygowania diety przez dietetyka w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Kobiety, które zbyt dużo przybrały na wadze, powinny zastosować racjonalną, dobrze zbilansowaną dietę, ale nie sięgać w okresie laktacji po diety odchudzające.
Skład mleka naturalnego jest dostosowany do potrzeb rosnącego i dojrzewającego dziecka i jest w większej części niezależny od stosowanej przez karmiącą diety. Niedobory składników pokarmowych wynikające ze źle skomponowanej diety organizm kobiety wyrównuje, uruchamiając własne zasoby, tak że produkowane mleko jest pełnowartościowe, a niedobory wapnia i żelaza mogą pojawić się u matki karmiącej.
Dlatego dieta kobiety karmiącej powinna uwzględniać codzienną podaż produktów z następujących grup żywieniowych:

 • produkty zbożowe –kasze, makarony, ryż, pieczywo z przewagą pełnoziarnistego:
 • warzywa i owoce -najlepiej świeże:
 • produkty białkowe roślinne i zwierzęce z zachowaniem proporcji 40% białka roślinnego do 60% białka zwierzęcego: źródła białka to mleko i jego przetwory, chude mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe:
 • tłuszcze roślinne i zwierzęce (oprócz naturalnych, takich jak masło, oliwa czy olej, należy uwzględnić tłuszcze ukryte w wędlinach. wyrobach piekarniczych i słodyczach): rodzaj spożywanego tłuszczu wywiera wpływ na skład substancji tłuszczowych w mleku naturalnym. Szczególną rolę odgrywają wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe (szeregów ω-6 i ω-3 oraz ich pochodne), konieczne do prawidłowego rozwoju i dojrzewania układu nerwowego oraz narządu wzroku dziecka. Źródłem tych związków są oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej rzepakowy niskoerukowy) oraz ryby morskie (śledź, makrela, łosoś). Szkodliwy wpływ wywierają natomiast izomery trans obecne w utwardzonych margarynach, wyrobach piekarniczych, cukierniczych oraz produktach typu fast food.
  W diecie kobiety karmiącej poleca się przede wszystkim tłuszcze naturalne.

Zapotrzebowanie na płyny wynosi około 2L na dobę. Kobieta karmiąca powinna kierować się przede wszystkim pragnieniem, które pozwala w sposób bardziej fizjologiczny zaspokajać potrzeby niż regularne liczenie objętości wypijanych płynów. Jedynie te matki. które z reguły wypijały przed ciążą mało, zmuszone są do prowadzenia notatek i liczenia każdej szklanki.
Co warto i należy pić?
Najlepsza dla zdrowia jest niegazowana woda, słaba herbata, mleko w ilości przynajmniej
2 szklanek (zawiera dobrze przyswajalny wapń), soki owocowe w ilości najwyższej 2 szklanek (duża zawartość cukrów prostych i/lub sacharozy), kompoty, naturalne herbaty owocowe i ziołowe.
Jakich napojów unikać?
 W okresie karmienia piersią nie należy pić napojów gazowanych (zawierają duże ilości cukru).

Bezpieczna dzienna dawka kofeiny dla kobiet karmiących wynosi 200mg kofeiny z wszystkich źródeł, dlatego nie należy pić nadmiernych ilości kawy, herbaty i napojów wzbogaconych w kofeinę.

Szkodliwy wpływ wywiera również wysokoprocentowy alkohol, który bardzo łatwo i szybko przenika do pokarmu.

Co uwzględnić przy układaniu jadłospisu?
 Należy zaplanować w ciągu dnia 3 posiłki główne i 2 mniejsze, pamiętając, aby dieta była urozmaicona, przygotowywana ze świeżych i mało przetworzonych produktów (bez konserwantów, substancji smakowych i barwników). Wybieramy warzywa średniej wielkości (mniejsze prawdopodobieństwo nadmiaru nawozów sztucznych), dobrze umyte pod bieżącą wodą (nie moczone), które spożywamy w postaci surówek, parowane lub krótko gotowane. W diecie należy uwzględnić błonnik pokarmowy w ilości 20-40 g na dobę (zawierają go zboża pełnoziarniste, ryż niełuskany, marchew, brokuły, jabłka, gruszki).

 • Owoce – najlepiej świeże sezonowe, mrożonki (zimą),
 • Mięso – chude (indyk, kurczak, cielęcina, wołowe) gotowane. grillowane lub duszone, unikać smażenia.
 • Wędliny – również chude, raczej drobiowe. Nie poleca się gotowych pasztetów ani parówek.
 • Ryby – morskie i słodkowodne, gotowane, pieczone w folii lub grillowane: unikać ryb w occie, wędzonych i konserwowanych. Unikać również ryb złowionych w obszarze Morza Bałtyckiego.

Czego unikać podczas karmienia piersią:

 • przejadania się lub głodzenia:
 • spożywania ciężkostrawnych potraw: tłustych wędlin, smażonego mięsa, produktów typu fast food:
 •  przy stwierdzonych alergiach nie należy spożywać produktów alergizujących (truskawek, cytrusów, pomidorów, orzechów, kakao, czekolady, ryb, jaj kurzych) zwłaszcza w przypadku już zdiagnozowanych alergii w rodzinie. Jednak nie należy z góry zakładać występowania alergii i w związku z tym eliminowania różnych składników diety;
 • słodyczy i wyrobów cukierniczych, ponieważ nie dają Twojemu dziecku nic odżywczego, a Tobie utrudniają powrót formy;
 • nadmiaru soków owocowo-warzywnych (zalecana maksymalna ilość to 0.5L/dzień):
 • stosowania restrykcyjnych diet, okres karmienia piersią to nie jest czas dla drakońskich diet i odchudzania – możesz stracić pokarm
 • palenia papierosów! (niewskazane zarówno palenie czynne, jak i bierne):
 • spożywania napojów alkoholowych. Pamiętaj że wszystko co jesz lub pijesz przenika do mleka i w ten sposób do Twojego dziecka. Czy naprawdę dałabyś kieliszek np. wina niemowlakowi?

Dobrze skomponowana dieta matki karmiącej, uwzględniająca odpowiednie zapotrzebowanie energetyczne na białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne i płyny, nie tylko zapewni prawidłowy rozwój dziecka, lecz także będzie gwarancją dobrej kondycji i zdrowia jej samej. Prawidłowe odżywianie się kobiety karmiącej piersią nie wymaga stosowania dodatkowych preparatów witaminowo-mineralnych. Kobiety będące wegankami lub stosujące diety eliminacyjne powinny skonsultować z dietetykiem ewentualne ryzyko niedoborów składników odżywczych.
Przy stosowaniu diety bezmlecznej przede wszystkim należy po konsultacji z lekarzem uzupełnić wapń w ilości 1200-1500 g na dobę,

Dzięki urozmaiconej diecie matki karmiącej niemowlę poprzez mleko naturalne poznaje różne smaki, które następnie rozpoznaje w momencie wprowadzania żywności uzupełniającej i w porównaniu do niemowląt karmionych sztucznie zdecydowanie łatwiej aprobuje.

Comments

 1. ” źródła białka to mleko i jego przetwory, chude mięso, ryby, jaja, ROŚLINY STRĄCZKOWE ”

  ” Czego unikać:
  produktów wzdymających. np. grochu, fasoli, kapusty, cebuli”

  Widać niezdecydowanie.
  Już nie mówiąc o tym,że.dawno obalone zostały mity nt. niemożności spożywania tych produktów, ponieważ pokarm dla dziecka jest z krwi a nie z żołądka

  1. Author

   Dziękuję za komentarz. Oczywiście, że skład mleka nie wynika na wprost ze składu diety spożywanej przez matkę (no może nie do końca, bo skład kwasów tłuszczowych zależy). I należy dążyć do pełnowartościowej diety matki. Zgadzam się, że jest to pewnego rodzaju niekonsekwencja, jednak chodzi mi o malutkie dzieci, dlatego piszę żeby dietę szybko rozszerzać. Wynika to z doświadczeń i obserwacji własnych i innych młodych matek.. ból brzucha i płacz 2 tygodniowego dziecka po karmieniu kiedy matka wypiła kompot z suszu nie jest rzeczą odosobnioną…być może dotyczy to w tym wypadku substancji garbnikowych. Poprawię tekst w zakresie czosnku i przypraw, bo tu zgadzam się w 100% z zarzutem, patrząc choćby na dietę z obszaru Tajlandii czy Indii, gdzie matki spożywają przyprawy w ogromnych ilościach i karmią dzieci.

Leave a Reply