Dieta śródziemnomorska górą!

Dieta śródziemnomorska niezmiennie stoi na szczycie wszystkich diet. Zawiera produkty niskoprzetworzone, o niskim indeksie glikemicznym, o którym piszę tutaj. Naprawdę warto spożywać produkty bogate w błonnik i oliwę z oliwek i inne oleje z rodziny Omegą 3. Jak wykazali naukowcy spożycie błonnika zwłaszcza pochodzącego ze zbóż i warzyw, zmniejsza ryzyko zgonu na raka przewodu pokarmowego i niewydolność krążeniowo-oddechową.

Zwłaszcza palacze powinni dbać o swoją dietę, bo badania wykazały, że dobroczynny wpływ spożycia błonnika był znaczący właśnie w tej grupie.

Natomiast spożycie oliwy z oliwek zmniejsza ryzyko zgonu w wyniku chorób sercowo-naczyniowych. Obniża ona ciśnienie tętnicze i dzienne zapotrzebowanie na leki hipotensyjne u osób z nadciśnieniem;

Dieta śródziemnomorska założenia

Zarówno zwiększone spożycie błonnika, jak i oliwy z oliwek jest jednym z podstawowych założeń diety śródziemnomorskiej. Określeniem dieta śródziemnomorska określa się sposób żywienia ludzi z terenu basenu Morza Śródziemnego z lat 60-70 ubiegłego wieku. Cechą wyróżniającą ten sposób żywienia jest znaczne spożycie warzyw i owoców (co najmniej 400 g/dzień), ryb, owoców morza, oliwy z oliwek.

Natomiast zmniejszone jest spożycie tłuszczów zwierzęcych, a zamiast wysokoprocentowych alkoholi spożywa się codziennie, ale w małych ilościach i tylko do posiłku wino. Dodatkowo zaleca się ograniczenie spożycia soli do 5‑6 g dziennie. Przeprowadzone badania potwierdzenie zaleceń World Cancer Research Fund (WCRF) (Światowej Fundacji Badań nad Rakiem) i American Institute of Cancer Research (AICR) (Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem). Poniżej zalecenia powyższych organizacji w formie łatwych do wdrożenia w życie punktów.

DIeta śródziemnomorska w punktach
1. Średnia kaloryczność spożywanej żywności powinna być niższa od 125kcal/100g
2. Ogranicz spożywanie żywności wysokokalorycznej
3. Eliminuj picie napojów słodzonych
4. Jedz, jeśli w ogóle, to bardzo rzadko żywność typu „fast food”
5. Jedz przynajmniej 5 porcji warzyw (przynajmniej 400g) różnorodnych (w różnych kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym, białym, fioletowym i pomarańczowym)
6. Jedz jak najmniej przetworzone zboża i ziarna i rośliny strączkowe
7. Ogranicz spożycie produktów rafinowanych wysokoprzetworzonych
8. Średnie tygodniowe spożycie nie powinno przekraczać 300g czerwonego mięsa, przy tym jak najmniej poddanego procesowi technologicznemu
9. Jeśli już musisz pić, to ogranicz spożycie alkoholu do dwóch drinków/dzień w przypadku mężczyzn i jednego w przypadku kobiet (jeden drink zawiera max.10-15g czystego etanolu)
10. Kobiety w ciąży, karmiące i dzieci nie powinny pić w ogóle
11. Unikaj słonej i posolonej żywności, żywności konserwowanej solą
12. Ogranicz spożycie soli do 6g/ dzień
13. Nie spożywaj żywności spleśniałej, zgnitej (zboża, rośliny strączkowe)
14. Nie używaj suplemenacji jako prewencji choroby nowotworowej
15. Pozostań szczupłym jak to tylko możliwe, ale nie poniżej zalecanej normy BMI 18-25
16. Uprawiaj sport minimum 30min/dzień.

Rekomendowane artykuły