Białe i zielone szparagi w kuchni

Niezależnie od koloru, białe i zielone szparagi mają charakterystyczny smak i zapach. Cieszą się popularnością na całym świecie, ja pierwszy raz jadłam je mieszkając w Niemczech, gdzie pracowałam jako Au Pair. Moja host-mother, wspaniała Annette Goertz, serwowała białe szparagi razem z szynką parmeńską, kawałeczkami parmezanu i oliwy z oliwek. Od tamtej pory przygotowuję ja sama i uwielbiam! Dlaczego?

Szparagi wartości odżywcze

Są źródłem wielu cennych składników odżywczych i mają wiele właściwości prozdrowotnych. Zielone szparagi, tak jak białe zawierają niewielką ilość kalorii (100 gramów surowych szparagów zawiera zaledwie 20 kcal), a jednocześnie są źródłem błonnika, witaminy C, kwasu foliowego oraz składników mineralnych, takich jak żelazo i potas (dokładne wartości znajdziesz tu). Dodatkowo białe i zielone szparagi są bogate w flawonoidy, które mają właściwości przeciwutleniające i mogą pomóc w profilaktyce chorób serca i nowotworów.

Szparagi są też źródłem asparaginy, która może pomóc w regulacji poziomu glukozy we krwi. Są łatwe w przygotowaniu i mogą być podane na wiele sposobów, jako dodatek do sałatek, zupy, a także jako samodzielne danie.

Inulina w zielonych szparagach

Szparagi zawierają inulinę, która jest rodzajem błonnika pokarmowego pomagającego w utrzymaniu prawidłowej mikroflory jelitowej i dzięki temu mają działanie dobroczynne w profilaktyce zaparć. Badania wskazują, że inulina wpływa też na zmniejszenie poziomu glukozy we krwi i poprawia wchłanianie składników odżywczych. Ilość inuliny w nich może się różnić w zależności od odmiany, warunków uprawy i sposobu przygotowania.

Szparagi źródło kwasu foliowego

Warto również podkreślić, że szparagi są źródłem witaminy C, która jest ważna dla naszego układu odpornościowego i krwionośnego. Zawierają także kwas foliowy, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu i ważny dla kobiet w ciąży. Kwas foliowy pomaga w produkcji i naprawie komórek oraz w tworzeniu czerwonych krwinek. Wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu, dlatego jest kluczowy dla profilaktyki rozwoju wady cewy nerwowej.

Białe czy zielone szparagi?

W kuchni każde są dobre, bo możesz je przygotowywać na wiele sposobów – gotować, piec, smażyć i dodawać jako składnik potraw np. sałatek. Białe szparagi są szlachetniejsze i wymagają obierania, zielone są szybsze, łatwiejsze w obróbce. Zielone szparagi wystarczy umyć, obłamać zdrewniałe końce i od razu można je zapiec lub przesmażyć. Smażone z imbirem, cebulą, sosem sojowym, posypane sezamem prażonym będą doskonałe jako samodzielne danie lub dodatek do mięsa czy ryby.

Rekomendowane artykuły