Ryzyko wystąpienia chorób

Subkliniczna niedoczynność tarczycy

In Dietetyk radzi by Ewa BulczakLeave a Comment

Generalnie nie to nie moja działka, jednak dość często spotykam się z osobami, które otrzymały wyniki badań tarczycy (bo albo sami sobie zrobili, albo ktoś im doradził) i nie bardzo wiedzą co dalej
z nimi zrobić. Tu chcę napisać o jednym z przypadków, kiedy może Cię coś niepokoić:

Jeśli twój poziom wolnej tyroksyny (fT4) jest w normie, ale tyreotropina (TSH) jest podwyższona, oznacza to, że twój organizm wprawdzie otrzymuje odpowiednią ilość hormonu tarczycy ale twoja tarczyca musi pracować ciężej żeby ją wyprodukować w odpowiednim poziomie. Możesz cierpieć na łagodną (subkliniczną) niedoczynność tarczycy.

Z jednej strony dowody badań w kwestii łagodnej niedoczynności jako czynnika powstania chorób serca są sprzeczne. Jednak istnieją związki między niedoczynnością subkliniczną i nieprawidłowościami w sercu i naczyniach krwionośnych. Domniema się że leczenie łagodnej niedoczynności tarczycy poprawia markery sercowe i jego funkcjonowanie.

Z drugiej strony istnieje ryzyko nadmiernego podjęcia leczenia i przedozowania, co może prowadzić do bezsenności, uczucia roztrzęsienia oraz w konsekwencji do utraty gęstości kośćca.

Jeśli poziom TSH jest podniesiony między 4,5 a 10 mIU/L, a T4 jest w normie, dodatkowo masz objawy niedoczynności, jak również przeciwciała tarczycowe i choroby serca w wywiadzie rodzinnym musisz się skontaktować ze swoim lekarzem, który przepiszę leczenie lub nakaże dalszą obserwację. Przy wartościach powyżej 10mIU/L lekarz nakaże leczenie nawet jeśli jeszcze nie masz symptomów.

Wyników badań nie należy lekceważyć, ponieważ trzeba pamiętać, że niewielki gruczoł tarczycowy ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i jego metabolizm.

Nie sięgaj po suplementy polecane na różnych stronach www, ani po selen, ani po wlewy z witaminy C. To co możesz zrobić z czystym sumieniem to wprowadzić zdrowe odżywianie oparte na warzywach i owocach oraz aktywności fizycznej.  Skorzystaj z nowej piramidy żywienia, możesz ją znaleźć na stronach Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ).

Najważniejszą rzeczą jest kontakt z lekarzem rodzinnym lub endokrynologiem, który dokładnie przeanalizuje wszystkie badania i podejmie właściwą drogę leczenia, a leczenie na własną rękę jest błędem i może prowadzić do ciężkich chorób.

 

Leave a Reply