Twoje geny i dieta?

In Bez kategorii by Ewa BulczakLeave a Comment

Please select a menu in the block settings to the right

Dieta stworzona w oparciu o pomiary antropometryczne to pierwszy stopień indywidualizacji zaleceń, dieta uwzględniająca wyniki badań krwi to kolejny krok na drabinie personalizowania pracy dietetyka. Jednak najwyższym stopniem wtajemniczenia jest dieta oparta o znajomość wariantów swoich genów. To przekształca praktykę żywieniową opartą na dowodach w podejście do medycyny P4, czyli spersonalizowane, zapobiegawcze, predykcyjne i partycypacyjne.

Na rynku istnieje kilka, lub nawet, kilkanaście firm oferujących badanie genotypu w zakresie genów mających wpływ na metabolizm. Przedstawicie takiej firmy pobiorą Twoją krew i po kilku dniach dostaniesz dokładne wyniki. Z wynikami najlepiej udać się do dietetyka, który ma doświadczenie w układaniu diet personalizowanych w oparciu o genotyp.

Czego mogą dotyczyć wyniki? Różnie… od ilości kofeiny, którą możesz bezpiecznie spożywać, ilości soli jaka możesz używać, formy kwasu foliowego jakiego powinnaś/ powinieneś przyjmować i wiele innych zaleceń.

Jest to kusząca propozycja i bardzo ciekawa, bowiem poszczególne geny wpływają na Twój metabolizm i pośrednio na rozwój chorób dietozależnych.

Wybierając firmę należy zwrócić uwagę na doświadczenie firmy wykonującej badanie, doświadczenie osoby opracowującej wyniki, jak również szyty na miarę jadłospis. Warto temu poświęcić chwilę czasu, bowiem koszty takiego badania nie są niskie.

Mając wyniki opracowanie diety możesz zlecić Dieta Dla Ciebie, mam niezbędną wiedzę i doświadczenie.

Leave a Reply