Zielona herbata zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej

To, że zielona herbata jest zdrowa wie już chyba każdy, ale wielu nie wie dlaczego? Jej dobroczynność wynika z jej składu chemicznego,

W Chinach w zależności od stopnia fermentacji przyjęto się dzielić herbatę na 6 głównych typów: czarna, zielona, biała, żółta, Oolong i ciemna herbata. ZIelona herbata dzięki lekkiej fermentacji zachowuje więcej składników bioaktywnych i witamin.

Składniki bioaktywne w zielonej herbacie

Z zielonej herbaty wyizolowano i zidentyfikowano wiele aktywnych farmakologicznie składników, w tym polifenole, alkaloidy, aminokwasy, polisacharydy i składniki lotne. Ostatnie badania wykazały, że zielona herbata wykazuje wszechstronne działanie: przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, hipoglikemiczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i neuroprotekcyjne. Te działania przypisuje się zawartym w niej składnikom antyoksydacyjnym między innymi polifenolom. Wśród polifenoli herbaty zielonej wyróżniamy: katechiny, flawonoidy, antocyjany, kwasy fenolowe i alkaloidy.

W szklance zielonej herbaty znajduje się 50-100 mg katechin o właściwościach antyoksydacyjnych i około 35 mg kofeiny. Na zwartość obu składników ma wpływ długość czasu zaparzania liści, temperatura wody, stopień rozdrobnienia liści jak również rodzaj liści. Do najsilniejszych antyoksydantów (ok. 80% całkowitej liczby) zielonej herbaty należy galusan epigallokatechiny (EGCG) i galusan epikatechiny (ECG). Liczne badania wykazują wpływ EGCG na zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka.

Herbata w ciąży

Herbata zawiera kofeinę i w okresie ciąży i karmienia należy pamiętać, że dawka kofeiny uznawana za bezpieczną wynosi mniej niż dla zdrowych osób dorosłych. Kobiety w ciąży mogą spożywać dziennie maksymalnie do 200 mg kofeiny z wszystkich źródeł.

Zielona herbata w walce z chorobami

Herbata zielona ma właściwości przeciwnowotworowe, przeciwutleniające, chroniące układ nerwowy, obniżające poziom cukru we krwi. Jest zatem odpowiednia dla pacjentów z nadciśnieniem, hiperlipidemią, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą tętnic, cukrzycą i chorobami neurodegeneracyjnymi. Należy jednak pamiętać, że chociaż ma działanie prozdrowotne i jej toksyczne skutki uboczne są stosunkowo niewielkie to należy ją stosować ostrożnie w okresie ciąży u dzieci i osób starszych.

Jednak, żeby była skuteczną bronią musi być spożywana w ilości około 5 filiżanek dziennie, istotna uwaga zieloną herbatę parzymy wodą o temperaturze do 70°C-80°C.

źródło: DOI: http://10.3390/molecules27123909

Rekomendowane artykuły